Zlatno oko
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zlatno oko


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Skotnost pasa

Go down 
+2
Dichy
diva_my_dog
6 posters
Autor/icaPoruka
diva_my_dog
Pravi forumaš
Pravi forumaš
diva_my_dog


Female Broj postova : 331
Registration date : 19.12.2007

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptypet pro 28, 2007 10:28 am

OPĆI POJMOVI

Skotnost kujice traje u prosjeku 63 (oko 9 tjedana) dana, iako se mladi mogu ošteniti tjedan prije ili poslije.



PRVI SIMPTOMI

Prvi znakovi skotnosti obično se ne očituju prije četvrtog tijedna. Neke kujice, a posebno one koje očekuju mali broj mladunčadi, zadržavaju svoj uobičajeni izgled i liniju do somog tijedna. Na početku nije uvijek moguće uočiti jeli kujica skotna ili nije, ustvari, često se njezin izgled i ponašanje ne mijenjaju. Tek tri tjedna nakon parenja veterinar može kontrolirati prisustvo malih u abdomenu, iako još nema veliih promjena u vanjskom izgledu. Uglavnom se nakon pet tjedna parenja može primjetiti povečanje težine i natečenost abdomena, koji će se povečavati sve do devetog tijedna.


KAKO SE BRINUTI O SKOTNOJ KUJI

Skotna kujica od petog tjedna trudnoće mora dobivati dvostuku količinu mesa s malo više povrća. Netreba joj davati mnogo kalcija, ali treba davati vitamin C, oko 500 mg svakog tijedna, s čestim i laganim obrocima. U ovom periodu kretanje životinje su sporije, kujica je mirnija i više spava. Savjetuje se da joj se omogući mirniji život, izbjegavaju preduge šetnje i preživahne igre. Neke kuje mogu imati izlučevine zelene boje koje dolaze od tvari koja se zove uteroverdin i oja ne predstavlja nikakav problem i obično nestanu u prva dva tjedna.


TRENUTAK ŠTENJENJA

Kada se približi trenutak štenjenja, kujica če postati nemirna i početi kružiti po kući kao da nešto traži. Pripremite joj ležaj, na primjer u nekoj kutiji sa papirom i krpama (na taj ležaj ju treba 1-2 ili više prije štenjenja navikavati da bude na njemu, nisam sigurna koliko, ali ja ću još za pripremu ležaja kod skotnih kujica kasnije napisati). Kada je trenutak štenjenja blizu, primjećuje se povećanje aktivnosti uz smanjenje apetita, u nekim slučajevima i povračanje. Štenjenje počinje naglo: kada se posteljica počinje probijati, kujica učstalo luči zelenu sluz. Budite blizu nje, ali je nemojte ometati. Obično se životinja šteni ispružena, iako se ponekad podiže na šape i kreče uokolo kad je pod naporom. Kontrakcije uterusa i drugih mišića izazivajuizlazak šteneta, te nakon drugih kontrakcija izlazak iz posteljice. U trenutku oštenjejna majka se odmah pobrine za novorođenče, odstranjuje košuljicu koja ga obavija i pobjede posteljicu i komad pupčane vrpce koji je s njom povezan.


Kada se pomaže kujici koja se koti, nužno je imati pri ruci neke predmete za prvu pomoć koji bi mogli zatrebati: dezinfekcijsko sredstvo, hidrofilnu vatu, kuhinjske krpe, vlažne ubruse, kiruške nožice...


To bi bilo to, što se tiče štenjenja is kotne kujice, ako ova tema tu ne pripada premjestite.




Ako bude bilo kakvih komplikacija pri štenjenju slobodno ovdje možete pitati za pomoć, imam knjigu o tome, pa ću rado pomoći. Ako nešto nerazumijete, slobodno pitajte.

Iz knjige : Psi , Francesca Chiapponi, Donatella Bergamino, Marina Raffo
[Vrh] Go down
Dichy
Pridošlica
Pridošlica
Dichy


Broj postova : 43
Registration date : 28.11.2007

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Re: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptyuto sij 08, 2008 9:09 pm

jel mi može neko nesto rec o lažnoj trudnoci.. to mi se je dosta puta desilo...
[Vrh] Go down
ivkica
Administrator
Administrator
ivkica


Female Broj postova : 1150
Registration date : 07.10.2007

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Re: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptysub vel 02, 2008 1:20 am

Ja baš neznam,mi to nikada nismo imali,ali mogu potražiti negdje ako hoćeš.
[Vrh] Go down
https://zlatnooko.forumcroatian.com
Snooopy
Moderator
Moderator
Snooopy


Female Broj postova : 834
Registration date : 10.11.2007

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Re: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptysub vel 02, 2008 12:25 pm

Lažna trudnoća

Lažna trudnoća je normalan fiziološki fenomen koji se javlja kod kuja koje nisu gravidne i to 6 do 12 tjedana nakon tjeranja. Klinički, simptomi lažne trudnoće mogu varirati od jedva primjetnih pa do ozbiljnih problema koje prati upala mliječnih žlijezdi i velike promjene u ponašanju kuje. Ponekad toliko sliči pravom graviditetu da vlasnici očekuju okot.

Neke se kujice udebljaju, a glavni je simptom oticanje mliječnih žlijezda, pojavljuje se mlijeko, a ponekad i vaginalni iscjedak. Ono što najviše zabrine vlasnike jesu promjene u ponašanju takvih kuja. One postaju bezvoljne, ne žele jesti, ponekad su iznimno nemirne. Pokušavaju iskopati rupu u parketu, vrte se, ne spavaju po noći. Zapravo se ponašaju kao gravidne ženke kada se pripremaju na koćenje. Javljaju se i materinski instinkti pa nerijetko odaberu neki objekt koji tretiraju kao svoje mlado. Najčešće odaberu neku igračku koju nose sa sobom svuda po stanu, čuvaju je i jako su nesretne ako im taj predmet pokušate oduzeti.

Laktacija može biti vrlo obilna. Važno je znati da se mlijeko ne smije istiskivati jer to onda ima jednak efekt kao da kujica stvarno ima mlade koji sišu. Posljedica izdajanja je još veća produkcija mlijeka. Neke kujice same se izdajaju, pa će te je uhvatiti kako si neprestano liže dojke i samu sebe siše. To treba spriječiti, a najjednostavniji je način da je obučete. Dobro će poslužiti rukav ili nogavica (ovisno o veličini kuje) od stare trenerke na kojem probušite rupe za noge i jednostavno navučete psu preko glave. Terapija je potrebna kada dođe do mastritisa zbog zaostajanja mlijeka u dojkama, no u većini slučajeva lažna trudnoća prođe sama bez ikakvih komplikacija. Traje obično od 7 do dvadeset dana. Pomoći će i mlaki oblozi te smanjen unos tekućine i hrane kako bi se smanjila produkcija mlijeka. Postoje i hormonalni preparati kojima se može obustaviti laktacija, no njihova primjena je rijetko kada potrebna.

Ženke koje jednom dobiju lažnu trudnoću nakon tjeranja, vrlo je vjerojatno da će se to ponavljati nakon svakog spolnog ciklusa. Jedino trajno rješenje jest sterilizacija.

Autor: Tamara Ferari-Miškulin
Izvor: http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=646&sr=37
[Vrh] Go down
ivkica
Administrator
Administrator
ivkica


Female Broj postova : 1150
Registration date : 07.10.2007

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Re: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptysub vel 02, 2008 12:44 pm

Bravo Snoopy!Zanimljivo! 2341
[Vrh] Go down
https://zlatnooko.forumcroatian.com
Snooopy
Moderator
Moderator
Snooopy


Female Broj postova : 834
Registration date : 10.11.2007

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Re: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptysub vel 02, 2008 1:01 pm

Hvala, hvala Very Happy
[Vrh] Go down
diva_my_dog
Pravi forumaš
Pravi forumaš
diva_my_dog


Female Broj postova : 331
Registration date : 19.12.2007

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Re: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptysub vel 02, 2008 8:58 pm

Da, Super napisano! cheers
[Vrh] Go down
Nina
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Nina


Female Broj postova : 694
Age : 31
Location : Beograd, Srbija
Registration date : 04.01.2008

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Re: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptysub vel 02, 2008 9:13 pm

Slazem se!2341
[Vrh] Go down
stryker
Pridošlica
Pridošlica
stryker


Male Broj postova : 98
Age : 39
Location : Veliko Orasje
Registration date : 08.03.2008

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: stryker   Skotnost pasa Emptysub oľu 15, 2008 2:25 am

Dijagnoza graviditeta kod kuja

Nakon prirodnog parenja ili vestackog osemenjavanja kuja dolazi period graviditeta ili skotnosti. Ne mali broj puta odgajiva;i i vlasnici kuja su ubedjeni da je parenje uspelo is a nestrpljenjem ocekuju d aim se kuja osteni, ali u terminu predvidjenom za stenjenje od stenadi nitraga
U dijagnostici graviditeta u kuje se sa uspehom koriste vise metoda. Na prvom mestu radi se o posmatranju odredjenih simptoma koji nam ukazuju na gravidtet. Neposredno posle parenja dolazi do znacajnog smirivanja kuja, zatim pojacanog apetita sto za sobom povlaci i povecanje telesne tezine takodje dolazi i do promena na mlecnim zlezdama koje se povecavaju.
Pored ovih spoljasnih, vidljivih znakova dolazi do promena unutar vagine koje se ocituju u promeni na cerviksu. Tri nedelje nakon koncepcije vaginoskopijom se zapaza da je cerviks dorzalno postavljen (portio vaginalis) koji je jasno ispupcen i zatvoren.
O primeni nekih laboratorijskih metoda u dijagnostici graviditeta, na prvom mestu o primeni nekih hormonskih testova, nema ni govora, jer hormonske promene prate kako gravidne, isto tako i negravidne kuje.
Osim posmatranja u primeni je i metoda pipanja ili palpacije. Ovo je jedna od najstarijih metoda u diganostici uopste i zasniva se na manuelnom pipanju u ovom slucaju gravidne materice. Metoda se izvodi bimanuelno, sto znaci da se koriste obe ruke koje se postave sa obe strane stomaka i onda se pokusava da se prstima pipa materica. Dijagnostika ovom metodom moguca je u periodu izmedju tri i cetiri nedelje. U ovom periodu u materici se stvaraju levkasta prosirenja koja po obliku podsecaju na limun, a cela materica podseca na brojanicu. Ova metoda daje zadovoljavajuce rezultate kod pasa manjih rasa kao i kod mrsavijih pasa vecih rasa. Poteskoce kod ove metode javljaju se kod predebelih pasa i pasa sa jakim tonusom trbusnih misica koji onemogucavaju palpaciju. Takodje pri pregledu ovom metodom mogu nastati greske narocito u kasnijem periodu graviditeta. Moguce je da se kada se palpira povecan uterus to smatra znakom graviditeta. Medjutim, ista situacija moze biti i kod piometre, te treba biti obazriv pri davanju dijagnoze.
U novije vreme primat u dijagnostici graviditeta sve vise zauzima ultrazvucna dijagnostika. Primena ultrazvuka je moguca od trece nedelje pa sve do kraja graviditeta. Postoje dva osnovna metoda, a zavise od vrste ultrazvucnog aparata i to su : jednodimenzionalni ultrazvuk ili dopler princip i dvodimenzionalni ultrazvuk ili skener princip. Ultrazvukom se posmatraju plodove ovojnice, plodova voda, posteljica, pupcana vrpca i plod, a takodje se mogu videti i organi ploda (32 dana nakon koncepcije se mogu videti kontrakcije srca ploda). Ova metoda je veoma tacna i apsolutno neskodljiva i za majku i za plod.
Pred ultrazvuka u dijagnostici graviditeta se koristi i rentgensko snimanje. Ovo je takodje veoma sigurna metoda koja se sa sigurnoscu moze primeniti nakon seste nedelje graviditeta odnosno u periodu kada je formiran skelet stenadi. Metoda daje tacne podatke o broju stenadi i njihovom polozaju ali nam ne daje podatke o tome da li su stenci zivi ili ne. Pored ovog nedostatka, negativna strana ove metode je izlaganje kuje, stenadi i osoblja zracenju.
Da bih dopunili prethodnu metodu mozemo koristiti jos jednu prilicno staru metodu a to je auskultacija srcanih tonova ploda. Slicno kao kod ljudi koristi se fonendoskop koji se stavlja na stomak kuji u medijalnoj ravni i osluskuju se tonovi srca ploda. Ova metoda se koristi u periodu od osam nedelja graviditeta.
S obzirom da na osnovu spoljasnjih znakova graviditeta nismo uvek u mogucnosti da sa sigurnoscu dijagnostikujemo graviditet, neophodno je pravovremeno koristeci navedene metode doci do potvrde da se zaista radi o graviditetu. Na prvom mestu ovo je vazno za odgajivaca, ali i za one vlasnike koji se prvi put susrecu sa problemom podizanja stenadi da se na vreme informisu i blagovremeno pripreme kako bi spremno docekali sve obaveze koje ih ocekuju. Pored ovoga, takodje je neophodno na vreme dijagnostikovati graviditet, jer u suprotnom, u slucaju razlicitih patoloskih promena moze doci do nenadoknadivog gubitka vremena koje zivot vaseg ljubimca moze dovesti u pitanje.
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
Sponsored content





Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Re: Skotnost pasa   Skotnost pasa Empty

[Vrh] Go down
 
Skotnost pasa
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Pranje pasa
» Odgoj pasa

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Zlatno oko :: OPĆENITO O ŽIVOTINJAMA :: Zdravlje i njega-
Forum(o)Bir: